اخبار و کنفرانس ها

تأکید رئیس دانشگاه بر لزوم تعیین درجه‌ خطر در طول مسیل‌های پرخطر درون شهری در دیدار با مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان

دکتر بابک کریمی، رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه‌ زنجان به همراه دکتر زهره معصومی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم زمین، با مهندس یوسف رضاپور، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان دیدار و گفتگو کردند.

دکتر کریمی با تأکید بر لزوم تعیین درجه‌ خطر در طول مسیل‌های پرخطر درون شهری و ضمن اشاره به تجربه‌ مطالعه‌ی انجام شده در مسیل دو اسب شهر زنجان که برای اولین بار در کشور در سال 96 انجام شد، و با توجه به توان تکنولوژیکی و علمی در زمینه‌ مدیریت منابع آبی استان، آمادگی دانشگاه را برای همکاری با شرکت آب منطقه‌ای زنجان و به منظور شناسایی مناطق پرخطر و کاهش آسیب‌های احتمالی برای سایر مسیل‌های شهری خاطرنشان کرد.

دکتر معصومی نیز به لزوم بررسی خطرپذیری مسیل‌های درون شهری در مدیریت بحران شهری تاکید کرده و محاسبه خطر مسیل‌ها از طریق سیستم‌های اطلاعات مکانی (GIS) را امکان‌پذیر دانست.

مهندس رضاپور، با اشاره به خشکسالی‌های پی‌درپی، افزایش دما و تغییر اقلیم، مصرف نادرست آب و بارش‌های سیل‌آسا،  قیمت‌گذاری آب‌های کشاورزی را برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه آن ضروری دانست و افزود این اقدام در تغذیه مصنوعی، تعادل‌بخشی، تغییر روش‌های آبیاری و تغییر الگوی کشت، تاثیر زیادی داشته و علاوه بر پیشگیری از افت تراز آبی دشت‌ها، میزان خسارت سیلاب‌ها را نیز کاهش می‌دهد. ایشان همچنین همیاری و همراهی مردم در مدیریت منابع آب زیرزمینی، امنیت غذائی و ذخایر، بازنگری واردات و صادرات محصولات کشاورزی جهت بهینه شدن مصرف آب حائز اهمیت دانستند.

چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

تأکید رئیس دانشگاه بر لزوم تعیین درجه‌ خطر در طول مسیل‌های پرخطر درون شهری در دیدار با  مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان

طراحی شده توسط مرکز کامپیوتر دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان