اخبار و کنفرانس ها

اعطای جایزه پژوهشی جورج فورستر بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت به دکتر بابک کریمی

کمیته برجسته و مستقل گزینش بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت در گردهمائی تابستان سال ۲۰۲۱ تصمیم به اعطای جایزه پژوهشی جورج فورستر به آقای دکتر بابک کریمی گرفت. 

بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت در گردهمائی ماه آگوست هر سال، به افتخار دانشمند مردم‌شناس شهیر قرن هجدهم کشور آلمان بنام گئورگ (جورج) فورستر (۱۷۹۱-۱۷۵۴)، حداکثر شش جایزه پژوهشی جورج فورستر را به محققان برجسته بین‌المللی نامزد، از میان بیش از ۱۴۰ کشور در حال توسعه، به‌منظور ارج نهادن به دستاوردهای دانشگاهی آنها در طول دوره فعالیتشان، اعطا می‌کند. در نشست سال جاری، علاوه بر شش جایزه مرسوم، این افتخار به چهار اندیشمند با سابقه و تاثیرگذار از میان بانوان این کشورها نیز اعطا شده است.

نامزدان دریافت این جایزه از میان دانشگاهیانی که یافته‌های بنیادین و اکتشافات آنها تأثیری عمیق، ماندگار و پایدار در زمینه علمی خود و فراتر از حوزه تحقیقاتی آنها گذاشته و همچنان انتظار می‌رود بتوانند در رویکردهای مبتنی بر پژوهش‌های بنیادین در خصوص چالش‌های خاص کشورهای در حال توسعه نقش بازی کنند، انتخاب می‌شوند. علاوه‌بر‌این، اثربخشی دستاوردهای علمی و دانشگاهی دریافت‌کنندگان این جایزه از نظر بین‌المللی می‌بایست به تأیید اندیشمندان صاحب‌نظر از کشورهای مختلف در حوزه پژوهشی مورد نظر در بازه زمانی گسترده فعالیت دانشگاهی آنها رسیده باشد. تاکنون، ۵۷ دانشمند دریافت‌کننده این جایزه، موفق به کسب جایزه نوبل نیز شده‌اند. 

جایزه جورج فورستر توسط وزارت توسعه و همکاری‌های اقتصادی جمهوری فدرال آلمان تأمین مالی شده که در سمپوزیم سالانه بنیاد الکساندر فون هامبولدت که در شهر بمبرگ (Bamberg) با حضور اعضای کمیته گزینش بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت، جمعی از اساتید برجسته دانشگاههای آلمان، توسط رئیس این بنیاد به‌طور رسمی به برندگان جایزه، اعطا می‌شود.  

با برنامه‌ریزی انجام شده آقای دکتر بابک کریمی در ماه آوریل ۲۰۲۲ جایزه خود را به‌طور رسمی در این مراسم دریافت خواهند کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت بنیاد الکساندر فون‌هومبولدت مراجعه نمائید.

سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰

اعطای جایزه پژوهشی جورج فورستر بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت به دکتر بابک کریمی
اعطای جایزه پژوهشی جورج فورستر بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت به دکتر بابک کریمی

طراحی شده توسط مرکز کامپیوتر دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان